Kde sú občianske združenia zaregistrované?
Občianske združenia sú registrované v RMNO, teda v Registri mimovládnych nezískových organizácií, ktorý vedie Ministerstvo vnútra SR. Okrem občianskych združení sú v ňom zapísané nadácie, neinvestičné fondy, organizácie s medzinárodným prvkom, odborové organizácie a organizácie zamestnávateľov.
Na čo je občianske združenie vhodné?
Občianske združenie je najpopulárnejším typom mimovládnej neziskovej organizácie. Je lacnou a ľahko spravovateľnou právnou formou, ktorá umožňuje realizovať široké spektrum nepodnikateľských aktivít. Nespornou výhodou je možnosť uchádzať sa o podiel zo zaplatenej dane z príjmu, tzv. 2%. Nie sú dovolené združenia, ktorých cieľom je popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľanie, náboženské vyznanie a sociálne postavenie, roznecovať nenávisť a neznášanlivosť z týchto dôvodov, podporovať násilie alebo inak porušovať ústavu a zákony. Rovnako nie sú dovolené združenia, ktoré sledujú dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s ústavou a zákonmi, alebo ozbrojené združenia, resp. združenia s ozbrojenými zložkami.
Kto môže byť členom občianskeho združenia?
Požiadavky na členstvo v združení upravujú stanovy združenia, takže je možné ich upraviť individuálne pre každé združenie. Zákon umožňuje, aby členmi občianskeho združenia boli okrem fyzických osôb aj právnické osoby.
Majú občianske združenia pridelené DIČ a sú registrované na daňovom úrade?
Občianske združenia, ktoré vykonávajú iba svoju hlavnú činnosť, nie sú zamestnávateľmi a ako vedľajšiu činnosť nevykonávajú podnikanie, nie sú povinné sa registrovať na daňovom úrade a teda nemajú pridelené DIČ.
Ako dlho trvá prepis občianskeho združenia?
V závislosti od zaťaženia príslušného odboru na Ministerstve vnútra SR trvá prepis združenia približne 30 kalendárnych dní.
Kedy môžem v mene občianskeho združenia konať?
Zmena štatutárneho orgánu je účinná podpisom dokumentácie bez ohľadu na čakajúcu registráciu zmeny údajov na Ministerstve vnútra SR. Konať v mene združenia tak je možné spravidla okamžite po podpise dokumentácie a úhrade ceny za občianske združenie.
Aká je platnosť registrácie pre 2%?
Registrácia za určenú právnickú osobu spôsobilú na príjem podielu zaplatenej dane z príjmu je platná vždy jeden kalendárny rok. Registráciu je tak potrebné každoročne obnovovať u notára, pričom registrácia na príslušný rok sa uzatvára obvykle v polovici decembra predchádzajúceho roku.
Majú občianske združenia bankový účet?
Bankový účet majú z našej ponuky založené iba tie občianske združenia, ktoré sú registrované pre 2%. Dôvodom je skutočnosť, že založený bankový účet je podmienkou registrácie pre 2%. Naše občianske združenia registrované pre 2% majú bankové účty bez poplatkov za vedenie účtu vo Fio banka, a.s., pobočka zahraničnej banky.
Je cena za občianske združenie konečná?
Cena je konečná a zahŕňa registráciu zmeny štatutárneho orgánu a zmenu stanov združenia, vrátane správnych poplatkov.